Kontakty

OV KSČM Česká Lípa
Sokolská 295/37

470 31 Česká Lípa

Pracovní doba od 1.2.2015

 

Pondělí-čtvrtek 8.00-15.30hodin

Pátek                          8,00 hod. - 12,00 hod.

Kontakty:

tel.: +420 487 520 836

 mobil  + 420 725 646 047

e-mail: ov.ceskalipa@kscm.cz

Předseda OV:

Václav Větrovec

2. Místopředseda

Josef Jirák

místopředseda

Leoš Hamrský

Administrator webu: pyroexpo.ralsko@seznam.cz

 

KSČM Česká LípaKOMUNISTÉ V EU A MIMO NI

KOMUNISTÉ V EU A MIMO NI

Zpráva od mého facebookového přítele Valerie Fjodoroviče Raškina

Výstup na Elbrus (18.8.2015)

Výstup komunistů na Elbrus

 

 

 

Valerij Raškin jako Vladimír Vysockij, jsem si jist, že to nejlepší z hor mohou být jen hory. 

 

Za posledních 15 let, téměř každé léto, státní poslanec dumy, první tajemník moskevské městské komunistické strany zdolává nejvyšší horu v Evropě - Elbrus. A nejen zdolává, ale jako instruktor  a mistr sportu v horolezectví, vede mladé komsomolce.

 Na počátku, tento tým měl 150 lidí, ale nakonec zůstalo jen 70 lidí a to jak zkušených a ostřílených horolezců, ale také velmi malé děti - šly dobýt nepředvídatelný Elbrus.

 

Tato událost byla zvláštní. Dobývání vrcholu bylo věnováno 70. výročí sovětského vítězství nad nacistickými útočníky. Díky všeruskému klíči zveřejněnému na internetu se geografie účastníků podstatně navýšila. Expedice se zúčastnili komunisté a sportovci z Moskvy a okolí, Saratova, Volgogradu, Penzy, Yoshkaru-Oly a Tobolska. 

 

    

Nejstarčí horolezec Valentin Myšakov
Nejstaršímu horolezci, Valentinu Myšakovi bylo 78 let, nejmladšímu dítěti Arsenymu bylo málo přes rok.  

 

     Komunisté se aklimatizovali v horském táboře "Džantugan", což je v údolí Adil-Su v nadmořské výšce 2300 metrů. "Příroda je zde prostě nádherná, teplé údolí, pohádkové květiny, borovice, velké ledovce sestupující z vrcholů, z nichž každý je jedinečný a originální, - říká Valerij Raškin. - Ano, a také velké štěstí na počasí. V horách, je to velmi rozličné, veliké sléváky  často vznikají z ničehož nic. V den našeho příjezdu také lilo, ale o týden později svítilo sluníčko a z nebe nespadla ani kapka - to je velmi vzácné". 
"Hory nestrpí neopatrnost (tak   Valerij Fjodorovič varoval nejednou účastníky). Maximální starost a ochota pro jiné se vždy vrátí, což je potřebné v tak složitém a nebezpečném sportu. "Jsou tam mladí kluci, kteří se naučí komunikovat, pracovat v tandemu a pochopit, co je opravdové přátelství", - řekl Raškin.

 

     Členové expedice byli rozděleni do skupin, z nichž každé byl přidělen zkušený průvodce provádějící v okolí Elbrusu, s nimi pak pokořili horu Viatau (3472 m.) 
    

Raškin
Nastal čas dobýt Elbrus. Zpočátku byl naplánován výstup 6-7 srpna, ale počasí vykonalo své vlastní úpravy. Přišla dlouhodobá předpověď, podle které měl být na hoře extrémní chlad a sněhové bouře, takže bylo nutné urychlit výstup. Už 2. srpna 46 lidí vyšplhalo do základního tábora na Elbrusu u vysokohorského postu MČS "Skály spasitelů" v nadmořské výšce 4200 metrů a tam, pod vlajkou výsadkových sil, jak zachytil jeden z členů expedice, oslavilo Den výsadkářů.

     Počasí je opravdu zhoršovalo, Elbrus byl pokryt těžkým sněhem a dokonce padaly i kroupy, takže  plán  na 4. srpna byl odložen o den. V noci ze 4. na 5. srpna, se rozhodlo třicet statečných duší po absolvování aklimatizace dobýt horu. Svým způsobem pracoval Valerij Raškin jako zachránce: musel probudit a zahřívat před zimou horolezce z Charkova, který usnul na cestě k vrcholu. Naštěstí skupina záchranářů dorazila včas, a příběh skončil dobře. 
Ze 30 horolezců se na západním vrcholu Elbrusu (5.642 m.) podařilo vystoupit 27 účastníkům výstupu, včetně vedoucího expedice Valerie Raškina, pro kterého byl současný výstup na Elbrus patnáctou akcí.  

Prapor vítězství
Podle Raškina, za všechny roky lezení, to byl nejpočetnější a tvořivý tým. Na vrcholu komunisté rozvinuli "Prapor vítězství"  

 

"Plavil jsem se po řekách, chodím na lesní túry, ale mojí vášní jsou hory" - říká Valerij Fjodorovič. Komunisté doufají, že to není poslední z jeho výstupu na Elbrus. Například, v roce 2017 budeme slavit sté výročí Velké říjnové socialistické revoluce, což je vynikající příležitost dobýt nejvyšší vrchol v Evropě znovu.

 

autor: Václav Bilický
zdroj: Tisková služba moskevské komunistické strany
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena